Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Outdoor láhve

Jak vybrat outdoor láhev?

Při výběru outdoorové lahve na vodu  je nejdůležitější si ujasnit, na co ji budete používat. Chcete lahev do tělocvičny, do školy či kanceláře nebo na zdolávání horských vrcholů? Dále podle toho zohledněte materiál, tvar pítka a objem.

Při výběru lahve vždy myslete na čištění, lahev by měla být dostatečně široká, aby šla pohodlně vymýt, případně uzpůsobená pro mytí v myčce.

 

1.   Chcete rychlé řešení? Zde jsou tipy na populární lahve dle využití:

●     Outdoorové lahve do 200 Kč

●     Outdoorové lahve do 500 ml

●     Outdoorové lahve do 1000 ml

●     Outdoorové lahve nad 1000 ml

●     Plastové lahve

●     Hliníkové lahve

 

2. Jaký materiál lahve zvolit?

Volte vždy podle účelu, na který lahev potřebujete. Skleněné láhve vynikají svým designem a výborně těsní, ale jejich nevýhodou je o něco větší váha. Hodí se tedy lépe do kanceláře. Do školy či do fitka se nejlépe hodí plastové lahve, protože jsou lehké a nerozbitné. Hliníkové láhve jsou naopak vhodné pro outdoorové aktivity jako je turistika, horolezectví a jiné sporty.

Skleněné lahve

Na Heuréce najdete skleněné lahve značek MyEqua, Lifefactory a Retap. Jsou vyrobené z borosilikátového skla, které vydrží i vysoké teploty a není problém do nich nalít horký nápoj. U těchto lahví se nemusíte obávat toxických materiálů. Mají víčka z plastu, silikonu nebo nerezu. V obou případech jsou bez BPA či ftalátů a jsou zcela netoxické. Lahve MyEqua a LifeFactory mají navíc široká hrdla. Do lahví tak lze snadno přidat kostky ledu či ovoce na ochucení. V porovnání s plastovými jsou těžší, ale odolnější a nepoškrábou se. U skleněných lahví se nemusíte obávat, že přejímaly pachy nebo chutě nápojů.

Hliníkové lahve

Hliníkové lahve jsou nejčastěji uzpůsobené pro outdoorové či extrémní sporty. Dbejte na to, aby měly připevněné víčko a nemohlo se ztratit. Sportovní lahve také mívají karabinou pro připnutí k opasku či batohu. Kovové lahve jsou prakticky nerozbitné, při častém používání se lahev sice může poškrábat, ale nebude protékat. Lahve jsou zdravotně nezávadné podobně jako sklo.

Nespornou výhodou je, že nápoj lze v hliníkové lahvi i ohřát nad ohněm. Hliníkové lahve ale neplňte kyselými nápoji, hliník s nimi může reagovat a lahev zapáchá. Ale ani poté nemění chuť nápoje. Jistou nevýhodou může být, že v hliníkové lahvi nelze kontrolovat hladinu vody a tudíž nevíte, kolik vody vám zbývá.

Plastové lahve

Plastové lahve jsou z uvedených materiálů nejlehčí. Jsou velice odolné a při běžné používání prakticky nerozbitné. Před použitím se ujistěte, zda konkrétní láhev je určena i na horké nápoje. Tato informace bude na příbalovém letáku lahve nebo přímo na lahvičce. Pokud není uzpůsobená na horkou vodu, můžete lahev zničit podobně, jako když nalijete vroucí vodu do obyčejné PET lahve.

Plastové lahve na vodu bývají velmi často určené pro děti - kvůli tomu, že jsou lehké a velmi odolné. Vyrábějí se tedy i v menších velikostech a s barevnými potisky.

Všechny lahve z plastu na Heureka.cz jsou zdravotně nezávadné bez BPA, ftalátů či jiných škodlivých látek.

 

3. Jaký objem je pro mě nejvhodnější?

Hledáte lahev pro dítě? Pak postačí bohatě lahev o objemu 500 ml. Nebude příliš těžká a dítěti tolik tekutin postačí. Pro dospělého muže či ženu vybírejte větší. Pro většinu aktivit postačí objem do 750 ml. Na extrémně náročné aktivity nebo dlouhé tratě volte minimálně 1l lahev, kterou nebude nutné doplňovat.

Standardně se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin. To je ovšem velmi všeobecné vodítko. Pitný režim se liší podle aktivity, kterou provozuje. Děti potřebují méně tekutin. Podobně ženy obvykle potřebují vypít méně než muži. Základní příjem tekutin najdete v tabulce níže. Daný objem byste měli vypít v klidovém režimu každý den. Při sportu nebo velmi horkém počasí budete samozřejmě potřebovat více vody.

 

Věk

Denní potřeba tekutin v ml

Dítě do 4 - 7 let

1 600  ml

Dítě do 7 - 10 let

1 800 ml

Dítě do 10 - 14 let

2 000 - 2 400 ml

Dítě od 15 let

2 800 ml

Dospělý 18 - 24

2 700 ml

Dospělý 24 - 50

2 600 ml

Dospělý nad 50

2 250 ml

Kojící ženy

3 100 ml

Těhotné ženy

2 700 ml

 

4. Jaký tvar uzávěru

Tvar uzávěru vybírejte opět podle toho, k čemu lahev chcete používat. Pro outdoorové vybírejte šroubovací víčko s karabinou, kterou lze lahev uchytit k batohu. Pro malé děti a zapomnětlivé dospělé se hodí víčka, které jsou připevněná k lahvi a nelze je ztratit. Do fitka nebo sport se výborně hodí víčka s pítkem.

U víčka dbejte vždy na to, aby byly pevně přišroubované a těsnilo. Pokud lahev protéká, nebojte se ji reklamovat.

Víčka na ekologické lahve se vyrábějí z plastu, silikonu  nebo hliníku. Z materiálu není třeba mít obavy. Pokud si pořizujete plastové víčko, má stejné vlastnosti jako zbytek lahve. Neobsahuje tedy žádné škodliviny.

 

Šroubovací zátky

Nejčastěji je najdeme na hliníkových lahvích určených do přírody. Uzávěry bývají vybavené ještě uhlíkovým filtrem. Pokud nemáte rádi vůni chemicky čištěné vody z kohoutku, oceníte filtr i ve městě. V outdooru je určený k filtrování například horské vody, u které jinak váháte, zda je vůbec pitná. Výdrž filtru se může lišit, obvykle jeden filtr “zvládne” 150 l vody.

Dívejte se, zda je možné lahev připevnit k zavazadlům například karabinou nebo vhodně řešenou šňůrkou.

Pítka a zacvakávací zátky

Tato víčka jsou typická například pro cyklistické lahve. Jsou optimální pro sporty a také pro děti, protože není možné se s nimi polít. Vybírejte, pokud možno, víčko či zátku, které má co nejméně záhybů. Víčka se záhyby se hůře myjí  a mohou v nich vznikat usazeniny.

Pro děti dbejte, aby pítko mělo ještě dodatečný kryt. Jinak se to se do něj mohou dostat nečistoty i při obyčejné hře na pískovišti.

Šroubovací víčko

Šroubovací víčko znáte z klasických PET lahví. U nás je mají všechny skleněné lahve. Tento typ uzávěru se hodí do kanceláře nebo na procházku. Rozhodně bychom toto víčko ale nedoporučili dětem. Děti mají menší ústa a velké hrdlo lahve pro ně může být nekomfortní. Lahev s takovým víčkem si také neberte do auta či MHD, stačí prudší zabrzdění a polijete se.

 

5. Láhve na vodu pro děti

Pro děti vybírejte výhradně plastové lahve, jsou lehké a prakticky je nelze rozbít. Lahev pro dítě musí být vyrobena za kvalitního plastu a neobsahovat BPA.

 

Pro děti jsou nejvhodnější plastové lahve. Skleněné jsou pro ně těžké, a pokud by lahev rozbily, mohly by se pořezat. Totéž platí i pro hliníkové lahve, které jsou určené pro vrcholové sportovce či pobyt v přírodě. Plastovou lahev vyberte v adekvátní velikosti. Pro dítě školou povinné bohatě postačí láhev o objemu 400 ml.

Při nákupu dbejte na kvalitu materiálu. Všechny lahve na Heureka.cz jsou zdravotně nezávadné, bez ftalátů či jiných škodlivých látek.

 

6. Ekologické láhve na vodu

Všechny lahve, určené k doplnění vody jsou ekologické v porovnání s nákupem PET lahví. Skleněné a plastové lahve jsou recyklovatelné. Lahve Retap jsou vyrobené z 20 % z recyklovaného skla. Láhve MyEqua zase dávají 10 % zisku ekologickým organizacím, které se zabývají ochranou oceánů.

Porovnat outdoor láhve